Mój profil inwestora giełdowego

W celu przybliżenia mojej osoby, odpowiem na pytania ze wcześniejszego wpisu.

 1. W jakim celu chce inwestować i grać na giełdzie ? 
  Na początku mojej drogi inwestycyjnej założyłem, że będę pozyskiwał kapitał na uruchomienie firmy. Plany zostały szybko zweryfikowane i po serii strat, resztę pieniędzy przeznaczyłem na naukę i poszerzanie wiedzy. Po uzyskaniu odpowiednich umiejętności, obrałem sobie dwa cele: realizacja aktualnych zobowiązań oraz odkładanie na przyszłość i dążenie do wolności finansowej.
 2. W jakim horyzoncie czasowym będę zawierał transakcje ?
  W krótkim horyzoncie czasowym zawieram pozycje na rynku walutowym. Ponadto inwestuje w średnim terminie na ranku akcji polskich i amerykańskich spółek.
 3. Jaki jest mój dopuszczalny poziom ryzyka ?
  Na rynku walutowym staram się minimalizować ryzyko, na pewno jest to nie więcej niż 3% z całości kapitału. W przypadku akcji ten poziom ryzyka jest znacznie większy od 8-10%.
 4. Ile czasu dziennie mogę poświęcić na kontrolę moich pozycji ?
  Staram się coraz mniej poświęcać czasu, nie siedzę całymi dniami przed wykresem 😀 Jeżeli widzę, że tworzy się struktura na którą gram, wtedy ten czas się wydłuża. Czasami mam ustawione alerty na projekcjach zniesień. Obserwuje kilka rynków. Kolejna rada – skup się na początku na 2, 3 rynkach. Nie szukaj okazji na wszystkich instrumentach, które udostępnia Ci broker.
 5. Czy miałem wcześniej styczność z ekonomią ?
  Tak, miałem styczność z ekonomią. Dzięki temu łatwiej mi zrozumieć aktualną sytuacje w gospodarce. Jednak w przypadku zawierania pozycji na rynku walutowym nie analizuje sytuacji w oparciu o czynniki makroekonomiczne.
 6. Czy zagrania będę opierać o dane z wykresów, czy dane makroekonomiczne ?
  Na tym blogu będę robił wyłącznie analizy w oparciu o wykresy. Staram się nie otwierać pozycji w momencie publikowania ważnych danych makroekonomicznych.
 7. Oczekiwana stopa zwrotu w miesiącu, roku?
  Tutaj może niektórych zaskoczę, ale miesięczna stopa zwrotu to około 9-10% na kapitale. Tak, rzeczywistość jest inna niż ta kreowana przez media, w stylu „zarób 100% w godzinę”.
 8. Czy znam osoby, które inwestują i mogę się z nimi spotkać w celu krótkiej rozmowy o ich doświadczeniach inwestycyjnych?
  Tak i często to robię. Chodzę również na różnego rodzaju konferencje, spotkania organizowane przez koła naukowe itp. Polecam taką formę nauki i zdobywania wiedzy.

 

„Nigdy nie ustalaj górnego pułapu swoich dochodów” T. Harv Ecker

Share Button

Dodaj komentarz