Jak „wystartować” na rynkach finansowych?

Po miesiącu pracy nad blogiem, udało się wystartować. Dlatego na początku postaram się napisać od czego powinien zacząć początkujący inwestor lub trader, żeby wystartować na rynkach finansowych.

Sprawa nie jest prosta, ponieważ jak już podejmiesz decyzję o samodzielnym inwestowaniu to pojawiają się pytania: Od czego zacząć? Skąd pozyskać rzetelne informacje? Jakie książki przeczytać? Z jakich serwisów finsnowo – informacyjnych korzystać? itp. Oczywiście z czasem czytając mojego bloga, uzyskasz odpowiedzi na powyższe pytania. Jednak dzisiaj chciałbym napisać jak zbudować swój własny profil inwestora. Dzięki temu będziesz miał jasno sprecyzowane swoje preferencje i w przyszłości będzie Ci łatwiej dobierać i poszerzać wiedzę w oparciu o książki, kursy itp. Zagadnienia związane z rynkami finansowymi są bardzo obszerne, mamy wiele różnego rodzaju analiz, strategii, metodologii. Dlatego, żeby odnieść sukces musisz wyznaczyć sobie drogę, którą będziesz podążał. Nie ma lekarza, który leczy wszystkich pacjentów, różnymi metodami, tak samo nie ma tradera, który korzysta z 1000 wskaźników i różnych metod. Naucz się jednej strategii i ją konsekwentnie stosuj – pierwsza wskazówka o której jeszcze nie raz przeczytasz lub usłysz.

 

Zaczynamy, weź kartkę i uczciwie odpowiedz na poniższe pytania :

  1. W jakim celu chce inwestować lub grać na giełdzie?
  2. W jakim horyzoncie czasowym będę zawierał transakcje w terminie krótkim, średnim czy długim?
  3. Jaki jest mój dopuszczalny poziom ryzyka, czyli po zainwestowaniu jakich kwot mogę spać spokojnie ? 🙂
  4. Ile czasu dziennie mogę poświecić na kontrolę moich pozycji?
  5. Czy moje wykształcenie jest powiązane z finansami?
  6. Czy zagrania będę opierać o dane płynące z wykresów czy o dane makro i mikroekonomiczne?
  7. Oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji?
  8. Czy znam osoby, które inwestują i mogę się z nimi spotkać w celu krótkiej rozmowy o ich doświadczeniach inwestycyjnych? Nie będę ukrywał, że to jest chyba najlepsza i najszybsza droga do sukcesu. Rozmowa i przebywanie w środowisku inwestorów, traderów, ekonomistów, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem inwestycyjnym.

 

W następnym wpisie odpowiem na powyższe pytania, dzięki temu poznasz mój profil i moje oczekiwania dotyczące rynku.

 

Uważam, że psychologia w inwestowaniu jest bardzo ważna, dlatego na koniec każdego wpisu przytoczę cytat z książki Harv Ekera lub Brian Tracego.

 

„Twoje dochody mogą urosną tylko tyle ile TY!” H. EKER

Share Button

Dodaj komentarz